خواب نوزاد

 در مورد خواب کودک، نطریه های مختلفی وجود دارد و احتمالا شما هم حرفهایی مختلفی را در این باره شنیده اید. در اینجا به چند نکته در مورد خواب بچه ها دراشاره می شود.

  • خواب طولانی در مورد نوزادان غیر ممکن است .

 

  • به طور متوسط یک نوزاد روزانه حدود ۱۶ تا ۱۷ ساعت می خوابد. وقتی او به سن ۶ ماهگی می رسد این میزان به ۱۳ تا ۱۴ ساعت کاهش می یابد. البته ممکن است فرزند شما کمتر و یا بیشتر از این ساعت ها هم بخوابند .

 

  • نوزاد تفاوت شب و روز را نمی فهمد علاوه بر این تا پیش از تولد ممکن است خواب جنین به این صورت باشد که وقتی شما می خوابید او بیدار شود وقتی شما دراز می کشید فضای باز شده در روی شکم تان به او کمک میکند تا بدن خود و عظلاتش را باز کند و زمان عدم فعالیت شما به او این امکان را می دهد تا آرام بگیرد و استراحت کند.

 

  • بیشتر کودکان مخصوصا کودکانی که با شیر مادر تغذیه میشوند در نخستین روزهای تولد مخصوصا دو روز اول خیلی می خوابند. این مسئله به این دلیل است که شیر بسیار رقیقی- شیرماک یا آغوز – که آنها در اولین روزها می خورند انگیزه و تحرک لازم را به آنها نمی دهد برای شیر خوردن بیدار شوند. اما زمانی که شیر اصلی که غلیظ تر و مغذی تر است از سینه مادر روان شود آن ها هم سرحال و زنده می شوند. معمولا این شیر ثانویه و اصلی در سومین روز پس از تولد کودک ایجاد می شود.

 

  • به طور نسبی- در مقایسه با بزرگ ترها –بچه های کوچک خیلی بیشتر خواب چرتی و سبک دارند به همین دلیل خواب بچه ها سبک تر است و با کوچکترین مزاحمت و یا سر و صدا بیدار می شوند .

 

  • بچه ها به دلیل همین خواب های کوتاه و ترتیب در طول شب چند بار بیدار می شوند. تفاوت میان خواب خوب و خواب سبک و چرکی، در این است که کودک خواب خوبی دارد بعد از این بیدار شدن های کوتاه دوباره می خوابد اما کودکانه بد خواب پس از این بیداریها، گریه میکنند بهانه میگیرند و دیر به خواب میروند.

 

  • احتمالا پس از چند هفته و مطمئنا پس از دو ماهگی، تمام بچه ها این توانایی را پیدا می کنند که پس از بیدار شدن دوباره بخوابند این خوابیدن دوباره ممکن است طول شب یا روز باشد حال این به شما بستگی دارد که به او یاد بدهید که تفاوت شب و روز را درک کند و بیشترین مقدار نیاز خود را به خواب در شب برآورده کند.

 

  • گفته میشود که در مورد ۷۰ درصد کودکان تا ۳ ماهگی، خواب اصلیشان از نیمه های شب تا ۵ صبح است و تا شش ماهگی این نوع کودکان به ۸۵ درصد افزایش مییابد.

 

  • بیشترین متخصصان عقیده دارند که تا سن ۶ ماهگی تقریبا تمام کودکان از نظر جسمی قادرند تمام طول شب را بخوابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *